دلایل سوختن و از کار افتادن بالاست های الکترونیکی

 

عواملی که باعث از کار افتادن بالاست های الکترونیکی می شوند به دو دسته ی عوامل داخلی و عوامل خارجی تقسیم می شوند. عوامل داخلی که منجر به آسیب دبدن بالاست می شوند شامل موارد زیر می باشد.

 

   -      عدم طراحی مناسب : عدم طراحی صحیح باعث بالا رفتن تلفات سوئیچینگ شده و در اثر حرارت تولید شده راندمان قطعات پایین آمده و بالاست تحت فشار کار می کند.

 

   -      عدم استفاده از قطعات با کیفیت : چنانچه با هدف کاهش هزینه های تولید از قطعات مرغوب استفاده نشود کارکرد بالاست با مشکل مواجه می شود. همچنین پایین بودن کیفیت مواد اولیه باعث بوجود آمدن تلرانس زیاد در پارامترهای محصول نهایی شده که این مساله کار طراحی را نیز با خلل مواجه می کتد

 

   -      اتصالات ضعیف قطعات بر روی برد مدار چاپی : عدم رعایت نکات مونتاژکاری و در نظر نگرفتن نکات ریز حین تولید باعث می شود با وجود اینکه محصولی که از انتهای خط تولید بدون مشکل خارج می شود پس از مدت کمی کارکرد دچار مشکلاتی همچون لحیم سردی ، ایجاد اسپارک و یا اتصال کوتاه بین پایه های قطعات شود و بالاست از کار بیافتد.

 

   -      به پایان رسیدن عمر بالاست : از آنجایی که در بالاست های الکترونیکی از خازن های الکترولیتی استفاده می شود ، لذا باتوجه به شرایط کار این خازن در مدار و شرایط محیط پیرامون عمر بالاست متغیر بوده و با به پایان رسیدن عمر این قطعه عمر بالاست نیز به اتمام می رسد.

 

عوامل خارجی موثر در کارکرد بالاست شامل موارد زیر می باشد.

 

   -      مهمترین عامل خارجی که باعث از کار افتادن بالاست های الکترونیکی می شود استفاده از لامپ های غیر استاندارد ، فرسوده و یا ناهماهنگ با بالاست در حال کارکرد می باشد. این مشکل در بالاست هایی که فاقد مدار محافظ (EOLP) می باشند به وفور به چشم می خورد. لامپ های مذکور در حین کارکرد جریان زیادی از بالاست می کشند و باعث می شوند بالاست بسوزد. این در حالی است که لامپ مذکور هنوز از کار نیافتده و در صورت جایگزینی بالاست دیگر ، این روند دوباره اتفاق می افتد. پیشنهاد می شود از لامپ های استاندارد و غیر فرسوده (در لامپ های فرسوده در قسمت فیلامان ها نوار سیاه رنگی ایجاد می شود) و همچنین لامپی مطابق با توان بالاست ، مورد استفاده قرار گیرد. جهت حصول اطمینان از بالاست های دارای مدار محافظ استفاده شود. این بالاست ها در طول کارکارد ، از جریان لامپ نمونه برداری کرده و در صورت وقوع اضافه جریان روند کار عادی بالاست را متوقف و لامپ ها را خاموش می کنند.

 

   -      دما و رطوبت محیط : استفاده از بالاست در دما و یا رطوبت بالا باعث ایجاد فشار مضاعف بر قطعات شده و عمر بالاست را کم می کند

 

   -      نوسانات ولتاژ تغذیه و یا خارج بودن ولتاژ از محدوده قابل کارکرد : این امر سبب افزایش تلفات بر روی قطعات شده و در صورت تداوم بالاست را از کار می اندازد. این نوسانات می تواند خود را بصورت پیک های ناگهانی نشان دهد.

 

   -      اتصال ضعیف سیم ها به ترمینال های بالاست : افزایش طول سیم هایی که لامپ را به بالاست متصل می کند و یا اتصال ضعیف سیم ها به ترمینال های بالاست باعث ایجاد اسپارک های ریز در محل اتصال شده و در صورت تداوم باعث از کار افتادن بالاست می شود

 


فرم تماس باما

اطلاعات تماس

تهران ، خاوران ، شهرک صنعتی خاوران

021-33280367

021-33280367

  50009535

  

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اطلاعات تماس

تهران ، خاوران ، شهرک صنعتی خاوران ، کوچه الاله ، پلاک 1204

02154545454

0215454545

   0215454545

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 

 

فرم تماس باما